ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

ماچیان واقعیتها و انتظارات4

| جمعه, ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۱۱:۲۶ ق.ظ | ۰ نظر
اقدامات انقلابی در ماچیان بطور مشخص با فعالیت شخصی بنام آقای انوش جعفری شروع شد.
ماچیان در آبانماه 57شاهد راهپیمایی شاهنشاهی بود و در دیماه 57بعدفرار شاه اولین راهپیمایی انقلابی را به خودش دید.
هیجان انقلابی منجر به درگیری های داخل ماچیان هم شد.
حضور حامیان دولت بختیار و طرفداران شاه از مناطق بالادست(معروف به چماقدارها) در میان حامیان ماچیان ترس و اضطراب عمومی را موجب شد که حتی منجر به محاصره و حمله برخی خانه ها هم گردید.
اما این وضعیت به سرعت دگرگون شد و در اندک زمانی حامیان دولت بختیار به حامیان انقلاب پیوستند و البته باز هم ترس و نگرانی از هرج و مرج و تصفیه حسابهای شخصی بنام انقلاب در منطقه حاکم گردید که با تشکیل کمیته های انقلابی خودجوش تا حدودی برطرف شد.مرکز این کمیته انقلابی مردمی درمانگاه سابق ماچیان جنب مسجدجامع و در حوزه مقاومت شهید بهشتی فعلی بود.
اگرچه خود همین کمیته مردمی در چند مورد اقدام به احضار و مضروب کردن افراد به اتهام حمایت از رژیم شاهنشاهی نمود در حالیکه عملا و بطور آشکار  ما صف بندی مشخص نیروی انقلابی و حامی شاه را نداشتیم و این ظهور دفعتا و ناگهانی بود.
دراین میان چندتن از جوانان ماچیان با سازماندهی مرکزی اقدام به تشکیل واحدهای انقلابی منسجم تری کردند تا هم با برقراری نظم مانع از خودسری برخی افراد شوند و در تعامل با نیروهای جوان انقلابی سایر محلات سایه امنیت عمومی را گسترده تر نمایند.
از چهره های مشخص این جریان در ماچیان آقایان علی اکبری و عبدالله بامداد بودند.
تشکیل پایگاه بسیج،تاسیس انجمن اسلامی،جذب جوانان در کانون مساجد از جمله فعالیتهای این طیف بود.
فارغ از هرگونه سیاسی کاری این جریان توانست جلوی بسیاری از تندروی های انقلابی را در منطقه ماچیان بگیرد در شرایطی که هر اتفاقی محتمل و ممکن بود.
ادامه دارد

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی