ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

ماچیان واقعیتها و انتظارات3

| سه شنبه, ۵ تیر ۱۳۹۷، ۰۴:۰۰ ب.ظ | ۰ نظر
تحلیل محتوایی برخی مسایل ماچیان یعنی پاگیر شدن در گذشته.ترجیحا ما به برخی مسایل ورود نمیکنیم اگرچه اقوال متععد و حتی مقبولی هم موجود هست.
با این حال سعی ما نقد موضوعاتی است که واکاوی آن بتواند چشم اندازی نو به ما بدهد.امیدوارم با ارشادات و تذکرات مخاطبان از در انصاف خارج نشویم.
ماچیان را در دو برهه تاریخی مرور میکنیم.
قبل انقلاب /  بعد انقلاب
بعد از اصلاحات ارضی و مالکیت رعیت بر زمین کشاورزی انگیزه های کافی برای فعالیت اقتصادی بیشتر شد.با توجه به روحیه تعاون و همکاری بازمانده از گذشته،مودت و همولی در رونق زندگی شادی و شادمانی را در حیات عمومی مردم بیشتر کرد.
خدمات بزرگان منطقه در توسعه راههای ارتباطی یا وارد کردن فن اوری روز آنزمان هم قابل تقدیر است.
با رفع و حذف برخی موانع و محدودیتهای دوران ارباب-رعیتی ماچیان تحول اجتماعی-اقتصادی  مثبتی را به خودش دید که نمونه  بارز آن در آن وجود بانک و بازار پر ازدحام با تعدد مغازه ها بود.حتی فعالیتهای ورزشی و فرهنگی هم گواهی بر این مدعاست.نمایندگی روزنامه اطلاعات،کتابخانه و تشکیل جلسات آموزشی اعتقادی را هم باید به این تحول اضافه کرد.
این رونق تقریبا تا اواسط دهه 60 ادامه داشت.اگرچه جریان انقلاب موجب صف بندی هایی شد که تا حد زیادی انسجام ماچیان را متزلزل کرد.عملکردی بنام جریان حزب الله ماچیان که خودشان را از نیروهای انقلابی میدانستند در مواجهه با برخی مسایل بنا به مقتضیات دگرگون شده ناشی از تفکر انقلابی-اسلامی با برخورداری از حمایتهای حکومتی،حقوق ویژه ای را در حوزه های مختلف برای خودشان تعریف کردند که چندان مورد موافقت عمومی نبود ولی جریان غالب انقلابی همواره پیروز این رویارویی بود.
نمیتوان منکر نقش مثبت این جریان در پاره ای مسایل شد اما در یک نمای کلی میتوان کمی بازتر به قضایا نگاه کرد بی آنکه بازخوانی آن ماجراها موجب تکدر خاطر عمومی شود.
ادامه دارد

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی