ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

ماچیان واقعیتها و انتظارات2

| دوشنبه, ۲۱ خرداد ۱۳۹۷، ۰۸:۴۴ ق.ظ | ۰ نظر
در گذشته ای نه چندان دور بر جامعه ایران سیستم ارباب-رعیتی حاکم بود.
ارباب هر منطقه براساس اختیارات خود میتوانست در بسیاری از مسائل تصمیم بگیرد و عمل کند.
در کنار سیستم قدیمی ،کدخدا هم بود.
ارباب و کدخدا در  میان جامعه ایرانی چندان خوشنام و خوش سابقه نیستند.
اگرچه برخی خدمات ارباب و کدخدا در سیستم حاکم بر جامعه ایرانی قابل انکار نیست اما در نگاه عامه مردم همان مقدار خدمات برای تامین منافع خودشان بود.
در تاریخ ماچیان هم در یک دوره تاریخی همین سیستم سنتی حاکم بود و طبعا همان نظرات و قضاوتها و سابقه ها در منطقه ماچیان هم قابل مشاهده است.
اگرچه سالهاست دیگر اثری از این شیوه در منطقه ما موجودیت ندارد و قطعا قضاوت هم کار دشواریست و هم نتیجه ای ندارد جز اینکه روایات متنوع و پراکنده ای که هرکدام از منظری و زاویه ای مطرح میشود.
فرصت بدست آمده برای سخن گفتن از چنان فضایی صرفا بازخوانی تاریخی است و نمیشود انکار کرد که گاهی وقتها حاکمیت این سیستم سختی و رنج های غیرقابل تحملی را برای رعیت ایجاد میکرد.
ما نمونه مهاجرت از منطقه ماچیان به چالوس را در چنین مواردی داریم.اگرچه برخی روایتها و شنیده ها ناگفتنی است چون نه قصد کالبد شکافی داریم نه قضاوت.
بعد از اصلاحات ارزی و حاکمیت نسبی قانون مردم احساس امنیت و ارامش  بیشتری پیدا کردند و روابط از سیستم ارباب-رعیتی به تعامل بیشتر رسید و تقریبا عملکردها از ان چارچوب غلط خارج شد اگرچه برخی افکار باقی ماند.
با انقلاب اسلامی همان مقدار محدودیتها شکسته شد و در فضای باز ایجاد شده رعیت زادگان با ظهور استعدادهای غنی خود پله های ترقی را طی کرده و به توفیقات عدیده ای رسیدند.
عمده بازماندگان نسل کسانی که به نام  ارباب و کدخدا در منطقه شناخته میشدند هم ارتباط خوبی با نسل همسان خود برقرار کردند که توانست فضای همدلی را در بستر جدید فراهم کند.
ادامه دارد

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی